Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Zapobieganie próchnicy

Próchnica prowadzi do demineralizacji
i rozpadu twardych tkanek zęba

Stomatologia zachowawcza jest to dział stomatologii dedykowany profilaktyce próchnicy, ale  również leczeniu powstałych zmian próchnicowych i ich konsekwencji. Próchnica to choroba zakaźna, której powstanie jest uwarunkowane współoddziaływaniem czynników takich jak:

  • Dieta bogata w węglowodany.
  • Obecnością płytki nazębnej, czyli siedliskiem bakterii.
  • Podatność zęba na odwapnienie.

 

Oferta usług stomatologii zachowawczej

Czy zmiany próchnicowe są odwracalne?

Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie pozwalają zatrzymać chorobę bakteryjną, która doprowadza do uszkodzenia naszych zębów. Leczenie i odbudowa naturalnego kształtu i koloru zęba jest małoinwazyjnym i skutecznym działaniem, które pozwala uniknąć w przyszłości zmian kwalifikujących się do leczenia endodontycznego. Należy również pamiętać o profilaktyce najmłodszych pacjentów, szczególnie w okresie wymiany zębów stałych. Proponujemy wówczas zabezpieczanie bruzd lakiem szczelinowym. Zabieg ten chroni zęby przed zaleganiem pokarmu, zwłaszcza cukru, i utrudnia powstawanie próchnicy.  Najlepsze efekty uzyskuje się po wyrżnięciu się zęba.

Stomatologia zachowawcza - ważne informacje

Kiedy kontrolować zęby u stomatologa?

Nie zapomnij raz w roku odwiedzić swojego dentystę, aby ocenił stan Twojego uzębienia. Takie regularne wizyty kontrolne uchronią Cię przed inwazyjnymi zabiegami i nieodwracalnymi skutkami nieleczenia zębów. Należy tu również wspomnieć o higienizacji i usuwaniu kamienia nazębnego). Profesjonalne zabiegi higienizacji należy wykonywać co pół roku, a w niektórych przypadkach nawet częściej.

Czy próchnica jest chorobą zakaźną?

Ze względu na naszych bliskich warto wiedzieć,  że próchnica jest chorobą zakaźną, która może  zostać przeniesiona z jednej osoby na drugą, np. przez pocałunek, używanie wspólnych sztućców lub tej samej szczoteczki do zębów.  Zakażenie następuje za pośrednictwem śliny, w której znajdują się drobnoustroje. W ścianach tych patogenów znajdują się tzw. adhezyny,  dzięki którym bakterie z łatwością przylegają do powierzchni zęba i w sprzyjających okolicznościach ją kolonizują. W konsekwencji prowadzi to do powstania ubytku.

Jak dbać o zęby po leczeniu?

Po wizycie u stomatologa należy pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej w domu. Zęby powinno się myć po każdym posiłku
(a przynajmniej dwa razy dziennie) przez 2-3 minuty przy użyciu pasty z fluorem oraz szczoteczki twardości włosia o średniej. Trzeba też czyścić przestrzenie między zębowe, język oraz używać płynów do płukania ust. Regularnie należy zgłaszać się na przeglądy stomatologiczne w odstępach 6-miesięcznych. Każde krwawienie z dziąseł, ból lub nieładny zapach z ust powinien zmotywować nas do wizyty u stomatologa.

Stomatologia zachowawcza dzieci i dorosłych bez bólu

cennik usług stomatologicznych

Oferta leczenia zachowawczego w Będzinie

BONDING

jeden ząb od 600 zł

Wizyta diagnostyczna dorośli (+porada recepta)

100 zł

Wizyta diagnostyczna dzieci + prezent

100 zł

Wypełnienie światłoutwardzalne ząb mleczny

150 zł – 250 zł

Wypełnienie światłoutwardzalne ząb stały

250 zł – 450 zł

Znieczulenie klasyczne

50 zł

Znieczulenie komputerowe

80 zł

Leczenie kanałowe zęba mlecznego

od 200 zł

Opatrunek, fleczer, dewitalizacja

200 zł

Szynowanie

jeden ząb od 200 zl

Wkład z włókna szklanego

300 zł + koszt odbudowy

Ekstrakcja zęba mlecznego

100 zł – 200 zł

Ekstrakcja zęba stałego

200 zł – 300 zł

Biostymulacja laserem

50 zł

Leczenie abrazyjne (bezwiertłowe leczenie przy małych ubytkach)

250 zł

Odbudowa estetyczna

250 zł

Pomoc w bólu

RTG, znieczulenie, odbudowa ścianek, zęba, dewitalizacja 250 zł

google i facebook

Opinie pacjentów

Ząb biały jak śnieg, zero bólu, zero nadwrażliwości, obsługa przemiła i mega kompetentna mówiąc krótko za 6 miesięcy widzimy się ponownie:)
Monika
Miejsce godne do polecenia, mimo dobrej opinii wśród rodziców małych pacjentów to dorośli obsłużeni na najwyższym poziomie. Polecam!
Sławomir
Zęby robione pod narkozą ale podejście Pani doktor Magdaleny oraz Pana anestezjologa jak najbardziej na duży plus! Warto spróbować.
Ania

polecani lekarze

Wysoko wykwalifikowani specjaliści

Kompleksowa oferta zabiegów stomatologicznych